Ακολουθήστε το Course of Action στο facebook.

Συνδεθείτε στο digibook.

Junior τμήματα

Τα τμήματα Junior χωρίζονται σε A' Junior, B' Junior για μαθητές 7-9 ετών και AB Junior One-year Course για μαθητές 9-10 ετών.

Στις Junior τάξεις ( A – B Junior) οι μαθητές έρχονται σε επαφή με μικρά κείμενα και διαλόγους και βασικούς κανόνες γραμματικής μέσα από ευχάριστα βιβλία που κρατούν ζωντανό το ενδιαφέρον των μικρών μαθητών.

Οι περισσότερες δραστηριότητες γίνονται μέσα στην τάξη ώστε να αφιερώνουν όσο το δυνατόν λιγότερο χρόνο στο σπίτι. Τα παιδιά μέσω διαδραστικών ασκήσεων και δημιουργικό παιχνίδι μαθαίνουν αβίαστα και ευχάριστα τη γλώσσα. Στις καθημερινές τους εργασίες για το σπίτι περιλαμβάνονται η εκμάθηση του λεξιλογίου και η ανάγνωση, και ίσως ασκήσεις που θα βοηθήσουν το παιδί να αφομοιώσει το μάθημα της ημέρας, είτε αυτό είναι λεξιλόγιο είτε γραμματική ή παραγωγή γραπτού κειμένου βασισμένο σε παράδειγμα του βιβλίου (όχι αντιγραφή αυτού).

Η βοήθεια του γονέα πρέπει να περιορίζεται στον έλεγχο της ορθογραφίας και στην επίβλεψη ότι οι ασκήσεις έχουν ολοκληρωθεί ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΥΣΗ ΤΟΥΣ. Τα παιδιά θα πρέπει να τολμούν να λύνουν τις ασκήσεις μόνα τους, έστω και με λάθη για να κατανοήσουν στον καλύτερο δυνατό βαθμό αυτό που διδάχτηκαν.

Senior τμήματα

Τα τμήματα Senior χωρίζονται σε A', B', C', D' Senior.

Στις Senior τάξεις ( A – D Senior) οι μαθητές έρχονται σε επαφή με σταδιακά αυξανόμενα σε μήκος και δυσκολία κείμενα και διαλόγους και κανόνες γραμματικής σε βάθος κάνοντας διάφορες δραστηριότητες για την ουσιαστική και ουσιώδη χρήση τους. Η θεματολογία των βιβλίων είναι επίκαιρη και τους εκθέτει σε ενδιαφέροντα, για την ηλικία τους, αντικείμενα διδάσκοντας παράλληλα ηθικές αξίες.

Οι περισσότερες δραστηριότητες γίνονται μέσα στην τάξη ώστε να αφιερώνουν όσο το δυνατόν λιγότερο χρόνο στο σπίτι. Οι καταξιωμένοι εκδοτικοί οίκοι που συνεργαζόμαστε προσφέρουν στους μαθητές διαδραστικά εργαλεία που κάνει τη μελέτη στο σπίτι πιο ευχάριστη και πιο αποτελεσματική. Τα ψηφιακά εργαλεία που χρησιμοποιούνται μέσα στην τάξη κάνουν το μάθημα συναρπαστικό.

Οι μαθητές εκτός από την παραδοσιακή τους αξιολόγηση (τεστ στο τέλος κάθε ενότητας), έχουν και την εναλλακτική αξιολόγηση στο τέλος κάθε ενότητας, αλλά και κατά τη διάρκεια αυτής. Γι' αυτό και είναι σημαντικό να συμμετέχουν σε δραστηριότητες όπως τα Project (ατομικά ή ομαδικά), τους διαλόγους, τα θεατρικά (σκετσάκια).

Advanced τμήματα

Τα advanced τμήματα στοχεύουν στην απόκτηση γνώσεων επιπέδου C (C1 - C2). Απευθύνονται σε εφήβους και ενήλικες. Η διάρκειά τους είναι από 8 - 20 μήνες αναλόγως το επίπεδο των σπουδαστών.